Badania Mikrobiologiczne

ul. Limanowskiego 31 A, 10-342 Olsztyn

Laboratorium Mikrobiologiczne

ul. Limanowskiego 31 A, 10-342 Olsztyn

TEST ANTYGENOWY NA KORONAWIRUSA OLSZTYN

Test antygenowy na koronawirusa to badanie laboratoryjne, które potwierdza zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

Choroba wywoływana przez SARS CoV-2 (COVID-19) powoduje objawy niecharakterystyczne. Obecne są w innych chorobach infekcyjnych, co może utrudnić postawienie diagnozy na podstawie obrazu klinicznego. Do potwierdzenia zarażenia konieczne jest wykonanie specjalistycznych testów. Ważne jest, że w przypadku COVID-19 choroba często przebiega w sposób skąpoobjawowy lub nawet bezobjawowy. Osoba zakażona nadal może przenosić koronawirusa na kolejnych ludzi znajdujących się w ich otoczeniu.

Osoby narażone mogą być na powikłania zdrowotne COVID-19, takie jak zapalenia płuc, niewydolność nerek. Ryzyko zachorowania jest szczególnie wysokie wśród osób starszych, u których występują jednocześnie choroby przewlekłe, szczególnie dotyczące układu oddechowego i sercowo-naczyniowego.

Test antygenowy na koronawirusa należy wykonać w przypadku istniejącego, uzasadnionego podejrzenia, że dana osoba została narażona na infekcję patogenem SARS-CoV-2.

Wiele z tych objawów obecne jest także w przebiegu innych chorób wirusowych związanych z układem oddechowym, takich jak grypa , RSV, stąd też konieczność konsultacji z lekarzem. Zapraszamy do laboratorium mikrobiologicznego Olsztyn.